13 октября 2005. До и после.35

Предлагаем вниманию посетителей портала "Адыгэ Хэку" радиопередачу Ольги Мальбаховой "В центре внимания". Данный материал - интервью политолога, президента «Института Восточного Партнерства» Авраама Шмулевича был снят с эфира радио КБР в октябре 2012 года. Но несмотря на время, прошедшее с даты выпуска передачи, она остается не менее актуальной и сейчас.


Комментарии / 35 из 35


  1. Уарп 30 ноября 2013, 00:19 # 0

    О джамагъат, сыдоу адыгъэбзэ дахэк1э фыпсалъэра!!! Тхьафегъэпсэу пстэуми.

    1. Hatussa 18 ноября 2013, 12:42 # 0

      Спасибо за интервью!!!Импонирует с каким уважением к Кавказу,произносится каждое слово,рассчитанное на адекватную аудиторию!!!Даны очень верные оценки всему происходящему и самое главное,практически план действия для нас на ближайшие годы-ВОЗРОЖДЕНИЕ ИНСТИТУТА ХАБЗА в нашем обществе!Это единственный путь,который нас спасал на протяжении многих тысячелетий!!!!

      1. ******Усатый****** 18 ноября 2013, 14:21 # 0

        Сейчас начнется контратака отряда  с ( наклеянными и отрощенными бородами)))

        1. Хэбзэрэ Хэкурэ 18 ноября 2013, 14:49 # 0

          http://www.aheku.net/forums?m=posts&q=2537

          1. Шордэн 18 ноября 2013, 15:27 # 0

            Многие понимают "от куда ноги растут", то что власть и криминал "в одной упряжке" то же не секрет.  Смешно и горько что кто то это не осазнает без объяснений Аврама. Хотя это ровным счетом ничего не меняет.

            1. Бородатый Усатому 19 ноября 2013, 15:11 # 0

              Какие же тут лицемеры, сами же сочиняют, сами же публикуют на своем же сайте, сами же себя подбадривают))) Много грузины американских фондовских денег платят? Шмулевич, Яганов, Ташу, Кеш и другие - вы никакого отношения к Адыгам не имеете и всех уже достали! Говорите от своего продажного имени, а не от лица народа!

              1. SAH 19 ноября 2013, 15:45 # 0

                Бородатый Усатому, хотелось бы получить расшифровку того, что конкретно сочиняют.

                1. Усатый бородатому 19 ноября 2013, 15:46 # 0

                  Борода у вас натуральная или на клею? Подскажите где фондовские деньги раздают? А вы часом не с НТВ? насилие, ложь , клевета, глупость,  продажность и лицемерие - это все про вас. Сами на чьем довольствии будете?

                  Народ сам разберется кто есть кто и кто его достал .  Подождите еще чуток  .........

                  1. Giabaggy 19 ноября 2013, 15:56 # 0

                    Шмулевич, Яганов, Ташу, Кеш и другие - вы никакого отношения к Адыгам не имеете и всех уже достали! 

                    Ну, кто бы сомневался. )))

                    С уважением и сомневалсяну Giabaggy 

                    P.S. Затраценная и не очень модерация ))) 

                    1. Шордэн 19 ноября 2013, 20:21 # 0

                      Жаба- ты хоть и заостренный тормоз, но все же тормоз, че по чем сейчас в конторе, на борьщь хватает с пивандриком, я слышал что ты любишь пивандрик???

                      1. Giabaggy 19 ноября 2013, 21:48 # 0

                        Ну, томоз так тормоз. Теперь буду "тормоз"-ом. ))) А Вы наверное будете "муфтой". Да? ))) А во что играем-то? 

                        С уважением и играет с муфтой Giabaggy

                        1. Зурбек 20 ноября 2013, 19:23 # 0

                          Для Жэбагъы! Если ты утверждаешь, что Яганов,Кеш и Ташу к Адыгам не имеет никакого отношения, то вы наверное очень далекий к Черкесам человек похожего на засланного "казачка". И поэтому замени свой псевдоними и не надо присваивать имя любимого и уважаемого всеми Черкесами Человека-Жэбагъы Къэзанокъуэ!!!

                          1. Giabaggy 21 ноября 2013, 01:33 # 0

                            Уважаемый и Зурбек,

                            они ваши и, к нам не имеют отношения. Мы тоже Адыги. ))) И здесь в Европе нас не мало. И они нас не представляют. Потому что, здесь их никто не уполномачивал. ))) Вы - сами по себе, мы - сами по себе. 

                            С уважением и сам по себеGiabaggy

                            1. Вашнаш Нашвашевич 21 ноября 2013, 02:14 # 0

                              Жабаги  -  Мы тоже Адыги. ))) И здесь в Европе нас не мало.

                               

                              Ну раз такое дело, может сбежите из музея и промчитесь по старушке Европе на квадриге, поднимите тучу пыли,  шоб все зачихали (токо гдеж ее родимую там найдешь),  замутите свой Парламент с полномочиями. Покажите сирым да убогим, прозябающим на исторических осколках соплеменникам, КАК надо Родину любить. Будем ждать с нетерпением......(вместе с затраценными математиками)))

                              1. Giabaggy 21 ноября 2013, 19:34 # 0

                                Уважаемый, 

                                здесь происходят такие процессы, о которых вы можете только мечтать. )))  

                                С уважением и только мечтает Giabaggy

                                1. инал 22 ноября 2013, 00:27 # 0

                                  Ну расскажи нам. Я давно слежу за тобои и не поиму тебя. Главное с кем то спорить?Слова МЫ ВЫ это ты о чем? Кто ты?И чего ты хочешь?

                                  1. Giabaggy 22 ноября 2013, 01:18 # 0

                                    Я давно слежу за тобои

                                    Это уже интересно. ))) Как долго и почему Вы следите за мной, уважаемый? 

                                    С уважением и следятза тобой Giabaggy

                                    1. Giabaggy 22 ноября 2013, 01:22 # 0

                                      Кто ты?И чего ты хочешь?

                                      Представьтесь, уважаемый. ))) И зачем вам это надо? 

                                      С уважением и зачемэто надо Giabaggy

                                      1. инал 22 ноября 2013, 09:50 # 0

                                        Слежу не в прямом смысле. Я живущии в КБР многодетныи и успешныи молодои АДЫГ. Укъытхуеблагъэм удгъэхьэщ|энщ,удгъэтхъэнщ. 

                                         

                                        1. Giabaggy 22 ноября 2013, 13:03 # 0

                                          Вот видите, уважаемый: если бы Вы сказали "в Кабарде" тогда дынеблагъэнт. ))) Дау уеблагъэн, "Къэбэрдей" псалъэр зыбгынам дей, Зиусхьэн? ))) Уи жагъуэ умыщ1, 1еу си гум щ1ыхьащ уи КБР-р. ))) 

                                          Аращи, щ1ыхьыщ и жагъуэ ищ1ыу  Giabaggy 

                                          1. инал 25 ноября 2013, 23:04 # 0

                                            СИ къуэш сэ жыс|эр къыбгуры|уакъым.Нобэреи КБРм Адыгэм ди |уэхур |еикъым адреихэм елъытауэ. Ауэ Сочи Краснодар Мэздэгу сыт щытхузэф|эк|ыр? Щ|ыр зер щыпсэуращ,дыбагъуэфмэ дыубыдыжыфынуращ. Нобэ къыдатыжми исын ди|экъым. Хэт хуеими  къот|ысхьэр Адыгэщ|ым. Къэбэрдеир  си къуэшхэ къысхуэвгъэгъунщ  езгъэлеими ауэ сэ хуэдэхэм быдэу до|ыгъ тхьэм жи|эм. Балъкъэр |уэху зесхуэхэкъым,нэхъ жыжэ соплъэ.Таманк|э.КЪЭБЭРДЕИР фи хъуэпсап|эм фыкъэк|уэжи дывгъэбагъуэ. 

                                            Адр еи псалъэ дахэу жыф|энухэр хъыбарщ. СЫТК|Э  СЫКЪУАНШЭ? ФЭ ДАУЭ ФЕПЛЪЫРЭ?

                                            1. uegc 26 ноября 2013, 09:39 # 0

                                               уэ, Инал, Тхьэм нэхъри уригъэфIакIуэ. Сэ Къэбэрдейм сисщ, Жэбагъыщ Прагэ дэсыр. Ди Iуэхур Iейкъым иджыпсту - ар пэжщ, ауэ фIыуи жыпIэ хъунукъым. Совет лъэхъэнэм адыгэ нып пIыгъыу "адыгэ, уей уей" жыпIэу удэтыфынут Налшык? уей удэмытыфынт, иджыпсту ахэр къытхуадэ - ауэ пщэдей дауэ Iуэхур зэрекIуэкIынур? куэдрэ урысейм ар къытхуидэну? уей урысейр мыделэ - а Iуэхуми нэсынущи урыс бэракъыра фIыуэ дылъагъуу ящIыну зыхуеинур. иджыпсту бэуапIэ дгъуэтащи зыгуэр дымыщIэмэ итIанэ уагъэщIэжынукъым. Ди республикэтетхэр властым щхьэкIэ зэрошх, зыр зым москва бзэгу хуахьри дэсщ - къапытхын щыIэкъым. а IуэхумкIэ кадыровым и шэшэн IуэхузехьэкIэр щапхъэщ. 

                                              ди адыгэ Iуэхур Тхьэм нэхъыфIыж ищI.

                                              1. инал 26 ноября 2013, 10:43 # 0

                                                Гупс упсо. Дызэгуры|уэ хуэдэурэ мэхъу.Жэбэгъы имыдэр сэ къызгуры|уащ.АУЭ мыбы исым ФЭк|э къыдоджэ ,щхьэхуэ зищ|у ,къытщымэхъашэу.Шэшэнми мащ|эу сыкъыщыщ|едзыри узэхъуэпсэнышхуэ слъагъукъым. Пэжщ нэхъ ахъшэ нэхъыбэ Путин къарет ауэ лэжьыгъэ |энат|э зэрагъэпэщын |уэху абыи къыщек|уэк|ыщэкъым. Ахъшэр паупщ|ым хьэ зэрышх плъагъунщ,УИГУ сыкъэгъэк|ыж.Ди тетхэр тезыгъувам темытыжу нэху ягъэщыфынущ.Ахэр ящхьэ хуиткъым, жа|энуми ,ящ|энуми  хуиткъым. Иджыри зэ къытызогъэзэжри  япэрауэ Бжыгъэм ит|анэ Ф|ЫГЪЭМ хэгъэхъуэн хуеищ.  ДАУЭ  ФЕПЛЪЫРЭ? Ит|анэ Краснодар Сочи и.т.д.  дегупсысынщ. Нобэ дымащ|эщ.

                                                1. гупс 26 ноября 2013, 14:46 # 0

                                                   Инал, ауэ сытми Бжыгъэ жыпIэкIэ хъуну сигугъэкъым - иджыпсту солъагъу ныбжьыщ1э куэд ныбжьыщ1э к1уэда жыхуа1эм хуэдэу - адыгэбзэри, хабзэри, адыгагъэри яф1эмы1уэхуу, мы илъэсыр зэрыщ1идзэрэ Налшик загсым 150 ц1ыхуу я унэц1э, ц1э, адэц1эхэр яхъуэжащ Мэзкуу щылэжьэфынщ щхьэк1э - ахэр тхэк1уэдык1ауэ убж хъунущ. сыт апхуэду щ1эхъур - лэжьыгъэ ц1ыхухэм ягъуэткъыми йок1 Къэбэрдейм. Лэжьыгъэ щымы1эу хэт псалъэм и хьэтырк1э ещанэ-епл1анэ сабий къэзылъхунур? аращи 1улъхьэр дэгъуэу къыщок1уэк1, ц1ыхугъэ уимы1эмэ узэф1эк1ащ. Ауэ нэгъуэщ1 ныбжьыщ1эхэри долъагъу - адыгэпсэу, хэкупсэу. 

                                                  ф1ыи щы1эщ, еи щыIэщ. аращи Тхьэм ф1ыр тхуигъэбагъуэ, ер тхуигъэмащ1э!

                                                  1. инал 26 ноября 2013, 20:18 # 0

                                                    Бжыгъэм Ф|ыгъи пыстхат сэ,зэ еджэж. Дгъэлъагъуэращ ящ|энур.Зиц|э зыхъуэжаи соц|ыху ауэ ар и лэжьыгъэмк|э къыпаубыдащи апхуэдэ дыдэу зэрихъуэк|ыжынущ иужьк|э.АРАЩИ.......

                                                    1. Giabaggy 24 ноября 2013, 01:04 # 0

                                                      Зэ зы |энэ дызыбгъэдэсам |эджэуи дызэдэуэнт.

                                                       Дэ зы 1энэ дыт1ыс хъунукъым, Зиусхьэн. ))) Ахуэдэ зэи къэхъунукъым. 

                                                      Къэбэрдеи псалъэр сэ зэик|  сыбгынэнукъым 

                                                       Мис ар сигу ирохь. Аращ зэрыщытын хуейри. "Дэнэ ущыщ?" - жа1уэм - "Сы Къэбэрдейщ" - жы1уэ: Адыгэбзэк1и Арысыбзэк1и. Уи бынри абы хуегъасэ. Ит1анэ удщыщщ, у ди къуэшщ. У Къэбэрдейу утлъытэнщ. ))) Ар мы арау узэтпэсынукъым. ))) 

                                                      Аращи, зэрипэскъымар мы арау Giabaggy 

                                                      P.S. "Къэбэрдей" псалъэр нэхъыбэрэ жыф1эху фи гум нэхъ къинэнущ. Фи сэбийми зи1ысыр ящыгъупщэнукъым. "У хэт, Зиусхьэн?" - "Сы Къэбэрдейщ"; "Сы Анзорейщ"; "Сы Джылахъстанейщ"; "Сы Шапсыгъщ"; "Сы Бжьэдыгъущ"; "Сы Баслъынейщ"; "Сы К1эмыргуейщ" ... Хьэлъэ ахуэдэу жып1эну, Зиусхьэн?

                                                      1. Giabaggy 24 ноября 2013, 01:06 # 0

                                                        Я живущии в КБР многодетныи и успешныи молодои АДЫГ

                                                        Тхьэм уригъэф1ак1уэ. 

                                                        Аращи, Тхьэм еф1ак1уэ Giabaggy

                                                        1. инал 24 ноября 2013, 13:49 # 0

                                                          Сыт зы |энэ дыщыс щ|эмыхъунур?  Умыщ|эхэу къэхъуни хэлъщ. Къэбэрдеир моно республикэкъым ик|и дизакъуэкъым.Ди гъусэм пщ|э хуэтщ|у дагъэсащ. Ауэ дэнэ сымык|уами  а УЭ жыхуэп|эм хуэдэущ зэрысщ|ыхэри. Аращи зиузхьэн дызумыпэсу хъунукъым. Узыншэу ущыт, дэри хуэмурэ деф|эк|уэнщ.

                                                          1. гупс 25 ноября 2013, 09:35 # 0
                                                            инал:

                                                            Сыт зы |энэ дыщыс щ|эмыхъунур?  

                                                            Уэ абы и 1энэ ут1ысу кхъуащхьэ къытрилъхьэмэ 1умпэм пщ1ынущи укъэтэджыжынущ. Уи 1энэ ар къэт1ысу Алыхь-Билыхь жып1эмэ езыр тэджыжынущ. Аращ 1уэхур зэрыщытыр.

                                                            1. гупс 25 ноября 2013, 09:41 # 0
                                                              инал:

                                                              Къэбэрдеир моно республикэкъым ик|и дизакъуэкъым

                                                              Ущыуащ си къуэш, Къэбэрдейр республикэхэкъэм. Республикэр къэбэрдей-бэлъкъэр. Сы Къэбэрдейщ щыжып1эк1э къэбэрдейхэм я щ1ыналъу щытам уису аращ - балъкъэрри осетинри бещто лъэныкъуэри хейубыдэ. Аращи, Пятигорск (Псыхуабэ) удэсми, Мэздэгу ущыпсэуми, Тырнауз (Къруукъуэ) удэсми, у Анзорейми - псори Къэбэрдейщ. Краснодарри Сочири зэры Адыгейм (Адыгэхэм я щ1ыналъэм) хуэдэущ. 

                                                              1. Giabaggy 25 ноября 2013, 15:32 # 0

                                                                Узахуэщ, Зиусхьэн гупс

                                                                Аращи, захуэщ гупс Giabaggy

                                                                1. инал 25 ноября 2013, 17:47 # 0

                                                                  Фэ щымы|э |уэхук|э фымыпсалъэ.Таурыхъым фыкъыхэк|и нобэреи махуэм фыщыпсэу. Ди|ати дыщыпсэуати жыхуэф|эр КЪЫДБГЪЭДЭСХЭМ дежк|э хъыбарщ.Нобэ ди|эмк|э, пщэдеи  тхуэ|ыгъынымк|э дывгъэпсалъэ.Къэбэрдеи щхьэхуэу нобэ ди|экъым,ди|эр КБРти ари зэфпэскъым.Сэри сыхуеищ а щ|ып|эхэр дыдеи хъужыну,ауэ нобэ ар тхузэф|эк|къым.Абы щхьа кавказым дисыжу дыбагъуэмэ,ит|анэ дызэры|ыгъмэ зыгуэр дыхъунщ. ГУПС СЫТК|Э  СЫЩЫУА?

                                                                  1. uegc 25 ноября 2013, 19:25 # 0

                                                                    сыт хуэдэ ц1э ф1умыщами, КъБР жыхуэп1эр щымы1эжынуми Къэбэрдейр щы1энущ зы ц1ыху ар ищ1эжу щытми. Таурыхъ жыхуэп1эр ди ХЪУАПСАП1ЭЩ.

                                                                    сыт пщэдей тхуэмы1ыгъынур? КъБРым 60% - адыгэщ! бэлъкъэрхэр - 12% - ауэ КъбР-м иныкъуэр я1ыгъ хуэдэу защ1. сыт дызытешыныхьынур? КъБР-м бэлъкъэрей ф1ащынуи? хуеймэ нигерия ф1ыращ, 60 % п1ыгъмэ узыхуейри пхрыбгъэк1ыфынущ.

                                                                    дызэрыбэгъуэжын, дызэрызэ1ыгъын хуейр бдызо1ыгъ - псалъэ пэж дыдэщ.

                                                                    1. инал 23 ноября 2013, 18:01 # 0

                                                                      Уэ зыгуэр ф|эгъэнап|э зэрыпщ|ынур сщ|эти КБР стхащ.Къабэрдеи стхам апхуэдэ субъект щымы|эу жып|энут.Уэ ф|эгъэнап|э къыболъыхъуэ . Зэ зы |энэ дызыбгъэдэсам |эджэуи дызэдэуэнт.